W dniu dzisiejszym 11 listopada 2019 roku odbyła się kulminacyjna część obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Po mszy świętej odprawionej w intencji NARODU POLSKIEGO w kościele pod wezwaniem Świętego Pawła Apostoła w Drawsku Pomorskim mieszkańcy zebrali się przy Centrum Kultury aby wspólnie odśpiewać HYMN POLSKI.
Po odśpiewaniu HYMNU nastąpiła salwa honorowa z historycznych replik armat.

Na placu obok Centrum Kultury przygotowany został pokaz sprzętu wojskowego należącego do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko oraz 2 Brygady Zmechanizowanej ze Złocieńca.

I tak można było zobaczyć sprzęt Wojskowej Straży Pożarnej oraz sprzęt do usuwania i rozpoznania zagrożenia chemicznego w tym specjalistyczny opancerzony BRDM.
Natomiast Złocieniecka Brygada eksponowała sprzęt strzelecki strzelców wyborowych oraz Bojowy Wóz Piechoty (BWP 1) - i tu mała ciekawostka – to jest jeden z niewielu takich pojazdów które są wyposażone w specjalne nakładki gumowe które ułatwiają poruszanie się w terenie zurbanizowanym.Swoje stanowisko również wystawiło Stowarzyszenie Żarek które rozdawało detektory Tlenku Węgla.

Podczas całego festynu rozgrywany był już VI raz Drawski Turniej Strzelecki.

O godzinie 13.00 delegacje złożyły wieńce i kwiaty przy pomniku na cmentarzu wojennym.

Uroczystości zakończy koncert pod nazwą "Nasza Mała Ojczyzna" w wykonaniu artystów ze stowarzyszenia DIABAZ.

Należy zwrócić jeszcze uwagę że przed dzisiejszymi centralnymi obchodami miały miejsca inne wydarzenia związanymi z obchodami ku czci NIEPODLEGŁEJ POLSKI.
Na scenie Drawskiego Centrum Kultury odbył się wyjątkowy koncert Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego a 9 listopada odbył się Spacer Badawczy „Niepodległą 2019r”, natomiast wczoraj (10 listopada) o godzinie 17.00 miało miejsce widowisko słowno – muzyczne oraz wspólne śpiewy historyczne mieszkańców naszego miasta.


Tekst i zdjęcia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]