Jeszcze nieoficjalnie - nasza redakcja dotarła do informacji że prawdopodobnie w tym roku lądowisko może zostać oddane do użytku.
Warto podkreślić że budowane lądowisko będzie większe niż standardowe lądowiska tego typu. Powodem zwiększenia powierzchni lądowiska jest bliska obecność poligonu wojskowego co umożliwi lądowanie śmigłowców o większym i cięższym gabarycie.
Oznacza to że lądować będą mogły zarówno małe śmigłowce typu Airbus H135 (HEMS LPR) jak i duże wojskowe śmigłowce używane w ratownictwie typu Polskie PZL W 3 Sokoły oraz częsty gość na naszym niebie Amerykański UH-60 Black Hawk czy też MI 17 używanego przez lotnictwo przy masowych wypadkach i ewakuacjach.
Prace które już wykonano to dokumentacja podłoża lądowiska, drenaż wraz z kanalizacją odpływową oraz powoli kończą się prace przy wzniesieniu (podwyższeniu samego Lądowiska).

Jak informuje nas Rzecznik Prasowy Zachodniopomorskiego NFZ Pani Małgorzata Koszur - Szpitale z Oddziałami Ratunkowymi mają przedłużony czas na spełnienie wymogu posiadania lądowiska dla śmigłowców do końca 2024 roku.
Minister Zdrowia wydłuża czas na tworzenie lotnisk lub lądowisk przy SOR-ach
Zgodnie z nowym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 15 czerwca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz.U. 2022 poz. 1305), szpitale mają czas na utworzenie lotniska bądź lądowiska przy szpitalnym oddziale ratunkowym do końca 2024 roku. Rozporządzenie weszło w życie 30 czerwca 2022 r. Według poprzedniego rozporządzenia, każdy SOR miał posiadać lotnisko bądź lądowisko od lipca br. (było to Rozporządzenie z 27 czerwca 2019 r.; Dz.U. z 2021 r. poz. 2048)
Tekst i zdjęcia: Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski]
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
