Poniżej prezentujemy garść dobrych rad co zrobić w przypadku spotkania dzika oraz jak zapobiegać takim niechcianym spotkaniom. Sposób postępowania w wypadku spotkania dzików:

  • W przypadku zauważenia dzika, gdy samemu nie zostało się przez niego dostrzeżonym nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Należy spokojnie oddalić się z tego miejsca.
  • Jeśli doszło do spotkania, nie wolno dzika niepokoić. Najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu, gdyż ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku.
  • W razie nieprzewidzianego kontaktu z dzikami w otwartym terenie, w żadnym wypadku nie wolno się do nich zbliżać! Należy zachowywać się na tyle głośno, aby zwierzę mogło nas wcześnie zauważyć (z natury dzik nie zaatakuje człowieka, jeżeli nie zostanie sprowokowany).
  • W przypadku spotkania z dzikiem w terenie zamkniętym, nie należy zwierzęcia łapać ani zapędzać do miejsc, z których nie ma drogi ucieczki (sprowokowany lub bez możliwości ucieczki dzik na pewno zaatakuje!).
  • W celu przepłoszenia dzika, należy klaskać lub wykonywać szybkie ruchy rękami w miejscu. W żadnym wypadku dzika nie wolno gonić!;
  • W miejscach zauważenia świeżych śladów bytności dzików (zryty teren) należy zachować szczególną ostrożność.
  • Nie wolno szczuć dzików psami; psy wyprowadzane powinny być na smyczy.
  • Szczególnie po zmroku należy unikać zarośli oraz łąk zlokalizowanych poza obszarem zabudowanym.
  • Dzieci nie powinny samotnie przebywać w rejonach, gdzie pojawiają się dziki.

Pamiętajmy, że pojemniki na odpady  przy posesjach należy zamykać. Nie należy zostawiać niezabezpieczonych worków z odpadami  obok pojemników ponieważ dla dzików będzie to atrakcyjna baza pokarmowa.

Nielegalne wysypiska odpadów oraz fakt podrzucania odpadów komunalnych na przystankach autobusowych i w innych miejscach nie przeznaczonych do tego celu, a także pojawienie się dzików w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych należy zgłaszać Straży Miejskiej w Drawsku Pomorskim pod nr tel. 782 303 217, 603 390 120


! Czekamy na Wasze informacje
magazyndrawski.pl - to portal z informacjami o Drawsku Pomorskim i regionie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce i bądź na bieżąco.
Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub inne zdarzenie? - pisz na magazyndrawski@gmail.com lub daj nam znać na facebookowym profilu Magazyn Drawski.