W lutym i marcu 1945 roku Pomorze Zachodnie stało się widownią jednej z najbardziej krwawych i zaciekłych bitew II wojny światowej.

Tak jak na wielu frontach wojny, tak i tutaj przyszło tysiącom Polakom, złożyć ofiarę najwyższą. Według historyków, bitwa o Pomorze, była największą bitwą regularnych oddziałów polskich od zakończenia wojny obronnej 1939 roku. W 75 rocznicę walk pragniemy przedstawić zaledwie cząstkę tych wydarzeń. Aby zrozumieć ten trudny czas roku 1945 i jego dalsze wydarzenia zapraszamy na bogaty program obchodów rocznicowych.

Trzeciego marca w wielu miejscach Drawska Pomorskiego przygotowano program pt. „Historyczne drogi 1945 – stacja Drawsko”. Na drawskim dworcu kolejowych odwiedzający obejrzą wystawę „W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorzu Zachodnim w latach 1945–1950”. Przy drawskich czołgach ,Muzeum Wału Pomorskiego z Wałcza ukaże militarne oblicze II wojny światowej . W dziale regionalnym Miejskiej Biblioteki na gości, będzie czekać Wiesław Piotrowski opowiadając o kolekcji artefaktów. Na ulicach miasta pojawi się także grupa „Diabaz” wcielając się w rolę wędrujących osadników. Obraz współczesnego wojska polskiego zaprezentuje CSWL z Oleszna na Placu L. Kuczerawego. Smaku temu miejscu doda, podawana grochówka, serwowana przez uczniów technikum żywienia z ZSP w Drawsku Pomorskim. W Liceum Ogólnokształcącym na ulicy Złocienieckiej zaprezentowane zostaną wspomnienia świadków historii, którzy budowali nową historię Pomorza w nowej powojennej rzeczywistości.

W tym samym miejscu o godzinie 13.00 odbędzie koncert Andrzeja Kołakowskiego z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych „Oskarżeni o wierność”.

Głównymi organizatorami wydarzenia są: Powiat Drawski ,Zespół Szkół Ponadgimnazjalych w Drawsku Pomorskim i Gmina Drawsko Pomorskie.

Tekst: Romuald Kurzątkowski