Tegoroczne Orszaki Trzech Króli przejdą niemalże w prawie 900 miejscowościach w Polsce i na świecie. W aż 872 miejscowościach w Polsce i 18 za granicą, od Gdańska po Kibeho w Rwandzie i Santa Clarę na Kubie, przejdą (przeszły) 6 stycznia Orszaki Trzech Króli, największe uliczne jasełka na świecie.

„Cuda, Cuda Ogłaszają!” to hasło tegorocznej edycji orszaku.

Również ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli. Ruszył on około 13.00 z Placu Konstytucji i przeszedł przez ulicę Obrońców Westerplatte i Zamkową a następnie główną ulicą w Drawsku Pomorskim ( ul. Piłsudskiego) i zmierzał do finału przy Szkole Podstawowej nr 2 (ul. Dworcowa) gdzie zostały złożone dary przez Mędrców Jezusowi w stajence.
Tegoroczna edycja cieszyła się dużą frekwencją.

Organizatorami były dwie parafie w Drawsku Pomorskim przy współudziale wymienionej wyżej szkoły.
Nad bezpieczeństwem orszaku dbali Policjanci oraz Straż Miejska.Orszak Trzech Króli w Drawsku Pomorskim zainaugurował cztery lata temu to jest w 20 17 roku.
Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się aktywnym uczestnikiem wydarzenia.

Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla wszystkich mieszkańców, bez względu na wyznanie i przekonania.

*  *  *

Trzech Króli to w istocie potoczna nazwa Objawienia Pańskiego, święta które ma uczcić objawienie się Boga swoim wyznawcom. Dlatego w początkach chrześcijaństwa to właśnie 6 stycznia był świętem Bożego Narodzenia. W późniejszych czasach święto objawienia zostało interpretowane jako przedstawienie się Boga całemu światu, a więc również ludom nieżydowski i pogańskim. Tak zwaną resztę świata symbolizują właśnie trzej mędrcy (jeden z nich jest czarnoskóry), przybywający złożyć hołd Chrystusowi, który jest zbawicielem wszystkich – ponad podziałami.
Królowie wiozą ze sobą dary: mirrę, kadzidło i złoto. Do dziś nie została rozstrzygnięta kwestia symboliki poszczególnych podarków. Mirra była znana jako środek uzdrawiający, kadzidło może nawiązywać do czasu głębokiej modlitwy, która wędruje do Boga, a złoto – jak wiadomo – powszechnie przynależało bóstwu.

Od XVIII wieku w kościele katolickim obecny jest zwyczaj święcenia kredy, która następnie na drzwiach wejściowych do domostw zapisuje się litery „K + M + B” oraz bieżący rok. Zapis ten jest często błędnie odczytywany jako pierwsze litery imion mędrców: Kacper, Melchior, Baltazar.
W istocie jednak jest niepoprawną wersją łacińskiego Christus Mansionem Benedicat („Niech Chrystus błogosławi temu domowi”).

Od roku 2011 święto Objawienia Pańskiego jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Podobnie jest w niektórych krajach europejskich, na przykład w Austrii, Grecji, Hiszpanii czy Słowacji.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI]